Ergometr wioślarski do użytku domowego może się nieco różnić od trenażerów wioślarskich z jakimi mamy do czynienia w fitness klubach. Te drugie mają zdecydowanie mocniejszą konstrukcję (co wiąże się z ilością użytkowników korzystających z maszyny i ich różnymi wymiarami i wagą). Jak zbudowany jest wioślarz?

Vision wioslarz AR700

 

Na zdjęciu widać trenażer wioślarski VISION FITNESS AR700

Na jego podstawie zamontowane jest siodełko, które podczas treningu przesuwa się po prowadnicy w przód i w tył. Kupując wioślarza należy zwrócić uwagę by siedzisko było stabilne i mocne, umieszczone najlepiej na łożyskach kulkowych, które nie zużyją się bardzo szybko. W korpusie maszyny zaś znajduje się system hamowania/oporu oraz przymocowane są wiosła (czyli albo ramiona wioślarskie wychylane na zewnątrz albo cięgna linowe, które mają zamocowany na końcu drążek). Jeżeli trenażer ma wbudowane wiosła drugiego typu, można urozmaicać trening ćwicząc na przykład w pozycji stojącej, a nawet leżącej. Przy wyborze wioślarza należy poza tym wziąć uwagę nośność urządzenia (wynoszącą od 90 do 200kg) – tylko wybór odpowiednio mocnego urządzenia zapewni stały komfort ćwiczeń bez ryzyka uszkodzenia maszyny.
Ostatnio na rynku można też spotkać drewniane modele, które mają wmontowany zbiornik na wodę (jako element systemu tworzenia oporu). Istnieje również możliwość zakupu trenażera składanego (co ułatwia jego przechowywanie).

Wioślarz Wodny

 

Źródło

Ważnym aspektem budowy wioślarza jest też oczywiście wspomniany już system napędu i oporu:

  • napęd przenoszony za pomocą łańcucha z kołem zamachowym (w trenażerach powietrznych i magnetyczno-powietrznych),
  • napęd przy użyciu koła zamachowego i magnetycznego system oporu (w wioślarzach elektromagnetycznych i magnetycznych),
  • opór tworzony za  pomocą siłowników (tłoków hydraulicznych) w wiosłach hydraulicznych,
  • wbudowany zbiornik wodny w wioślarzach wodnych,
  • doczepiane dodatkowe, gumowe liny (system dość nowatorski)

Przykłady trenażerów o wspomnianych systemach hamowania i oporu znaleźć można TUTAJ.

Większość trenażerów wioślarskich posiada również wbudowany komputer i monitor, na którym pojawiają się ważne parametry treningowe, a także z poziomu którego można wybrać program treningowy (w wiosłach elektromagnetycznych), także tych sterowanych tętnem. Pomiar tętna odbywa się w trenażerach wioślarskich przy użyciu bezprzewodowego pasa telemetrycznego.

Zobacz również:  Wioślarz York Fitness R310  |  Trenażer eliptyczny Kettler Vito M  |  Ceny orbitreków  |  Wioślarz Concept 2 Model E 

 

 

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało

Aby dodać komentarz musisz trochę pogłówkować: