Trenażery eliptyczne (orbitreki) są jednymi z najbardziej popularnych urządzeń cardio. Są multifunkcjonalne, ponieważ łączą w sobie to, co najlepsze w steperze, bieżni i rowerku treningowym. Ćwicząc na trenażerze eliptycznym wzmacnia się całe ciało i spala bardzo dużą ilość kalorii.

Najbardziej popularnym podziałem obierającym za główne kryterium rodzaj systemu hamowania, jest podział na orbitreki magnetyczne  i elektromagnetyczne.

  • Trenażery magnetyczne. System hamowania działa w nich za pomocą rozmieszczonych przy kole zamachowym magnesów. Wyróżniamy dwa podrodzaje orbitreków magnetycznych:

magnetyczne, w których położenie magnesu (o stałej mocy) względem koła jest regulowane pokrętłem na kierownicy (im jest bliżej, tym wyższe obciążenie). Urządzenia z systemem hamowania tego typu nie mają programów treningowych, ponieważ ich konstrukcja uniemożliwia sterowanie obciążeniem poprzez komputer.

magnetyczne sterowane silnikiem (krokowym), dzięki któremu jest możliwe korzystanie z programów treningowych, gdyż komputer zmienia ćwiczącemu obciążenie poprzez zmiany położenia magnesu (potrzebne zasilanie 230V).

trenażer eliptyczny magnetyczny

  • Trenażery elektromagnetyczne – to takie, w których system hamowania sterowany jest nie poprzez zbliżanie i oddalanie magnesu do koła – bo odległość ta jest w nich stała, lecz za pomocą elektromagnesu, który wytwarza pole elektromagnetyczne o większej bądź mniejszej mocy (potrzebne zasilanie 230V). Opór można zwiększać lub zmniejszać podobnie jak w orbitrekach magnetycznych sterowanych silnikiem z poziomu komputera sterującego. Skala oporu a minimalnie także szybkość odczuwalności zmiany oporu jest dużo większa, niż w pozostałych rodzajach urządzeń. Ze względu na brak części ruchomych (w systemie hamowania) są mniej niż trenażery eliptyczne magnetyczne podatne na uszkodzenia. Ten typ trenażera umożliwia użytkownikowi korzystanie z wielu programów treningowych i jest niewątpliwie najlepszym możliwym wyborem, niestety także najdroższym.

Zobacz również:  Trenażer narciarski  |  Mięśnie pracujące podczas treningu na wioślarzu  |  Trenażer eliptyczny – co daje nam trening?

 

Incoming search terms:

  • trenażer eliptyczny

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało

Aby dodać komentarz musisz trochę pogłówkować: