HIITy i interwały są chyba najbardziej efektywnymi i ostatnio coraz bardziej popularnymi treningami typu cardio. Główne zalety, jakie z niego wynikają, to po pierwsze dość krótki czas trwania, drugim zaś to, że podkręca metabolizm i spala kalorie jeszcze jakiś czas po zakończeniu ćwiczeń (w zależności od intensywności, od kilku do kilkunastu godzin). Dzieje się tak dzięki EPOC – jest to dług tlenowy zaciągany przez nasz organizm. By go spłacić, musi pobierać więcej energii, więc w rezultacie nawet gdy już odpoczywamy po ćwiczeniach, kalorie wciąż są spalane.

Brzmi pięknie, w praktyce jednak nie każdy daje się przekonać do interwałów i wybiera spokojny trening aerobowy. Dobry i skuteczny trening interwałowy jest bowiem bardzo intensywny i mocno wykańcza – po zakończeniu nawet 12 czy 15 minutowej sesji powinniśmy mieć wysokie tętno i być porządnie zmęczeni.

trenażer eliptyczny trening interwałowy

Źródło

W interwałach wyróżniamy czas pracy i odpoczynku – przy czym odpoczywając nie przestajemy ćwiczyć. Przeplatamy wysoką i niską intensywność i na orbitreku można to zrobić dwojako:

  • Zmieniając prędkość przy stałym oporze (ale nie minimalnym)
  • Zmieniając opór przy stałej prędkości (również nie ma obijania się)

Read More »

W wybranych trenażerach eliptycznych renomowanych marek Horizon Fitness oraz Vision Fitness możliwa jest współpraca z oprogramowaniem Passport. Crosstrainery komunikują się z Passport Box – jest to odtwarzacz multimedialny, pozwalający na wirtualne przemierzanie tras i ścieżek w wybranych zakątkach świata. Obraz wyświetlany jest na ekranie telewizora bądź innego podłączonego monitora. Na bieżąco wysyła informacje o uwarunkowaniu terenu do komputera orbitreka, który dopasowuje do niego poziom oporu. Prędkość przesuwania się obrazu zależna jest do prędkości poruszania się na urządzeniu użytkownika. Dla większej wygody i możliwości kontroli, oprócz filmu na ekranie pojawiają się też parametry treningu.

Pakiet standardowy zawiera 6 tras (Chicago (USA), Los Angeles (USA), Północno- Zachodni Pacyfik (USA), Alpy Szwajcarskie (Szwajcaria), Utah (USA), Kalifornia (USA)), które można rozszerzyć dokupując kolejne na Passport USB. Read More »

Postanawiasz wziąć się za rozprawienie ze swoją sylwetką i kondycją i nabyć urządzenie do treningu cardio. Jeśli przy okazji chcesz zbudować nieco siły, aktywizować niemal wszystkie mięśnie i zapewnić sobie efektywny trening nawet w krótkim czasie, powinieneś zdecydowanie pomyśleć nad wyborem wioślarza. Trenażery wioślarskie zajmują znacznie mniej miejsca, niż np. bieżnie. Większość z nich można złożyć lub ustawić w pionie, co ułatwia ich przechowywanie.

Wioslarz treningowy Waterrower Club

Rynek branży fitness oferuje wiele różnych modeli wioślarzy. Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup trenażera wioślarskiego? Read More »

Wiele osób zadaje pytanie, jakie są różnice między dwoma czołowymi modelami wioślarzy treningowych marki Concept2, które stanowią niedościgniony wzór dla innych ergometrów – Modelem D i Modelem E. Konstrukcyjnie i wizualnie są do siebie bardzo podobne. Obydwa solidne, wytrzymałe i zrobione ze stali. Mają powietrzny system hamowania i oporu, więc opór wytwarzany jest przez przepuszczane przez przepustnicę powietrze. Są dosyć głośne, ale pracują płynnie. Obydwa wyposażono w doskonałe komputery sterujące PM5.

Wioslarze treningowe Concept2 Model D i Concept 2 Model E

Z lewej strony ergometry wioślarskie Concept2 Model D, z prawej wioślarze Concept2 Model E Read More »

Trenażery eliptyczne (orbitreki) to jedne z najpopularniejszych maszyn przeznaczonych do ćwiczeń cardio i aerobowych. Orbitreki, pomagają spalić podobną ilość kilokalorii jak na przykład trening na bieżni,ale ćwiczenia na nich sa znacznie mniej forsujące. Co więcej, trening na orbitreku jest znacznie bezpieczniejszy dla stawów (zwłaszcza kolanowych), niż tradycyjne treningi na bieżni. Cwicząc na trenażerze eliptycznym angażujemy zarówno dolne jak i górne partie mięśniowe, więc lepiej wpływamy na wydolność i kondycję całego ciała.

Jest kilka parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę wybierając orbitrek.

Cena

Jest to zasadnicza kwestia, która decyduje o większości naszych zakupów. Zaletą orbitreka jest to, że w większości przypadków są one tańsze niż np. bieżnie treningowe. Im wyższa jest kwota, jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na maszynę, tym większa jest liczba dostępnych funkcji. Odradzamy kupowania jak najtańszych maszyn hipermarketowych – często są one zawodne, szybko się zużywają i pracują znacznie głośniej niż nieco droższe urządzenia sprawdzonych producentów. Na dobry orbitrek możemy wydać od 1500 do ponad 6000 zł (ceny te zależą od programów treningowych, rodzaju systemu hamowania, dodatkowych funkcji, nośności). Read More »

W sierpniu tego roku fima Concept2, która na naszym rynku znana jest głównie jako wiodący producent profesjonalnych trenażerów wioślarskich, wypuściła nowy model monitora – PM5 (Performance Monitor 5), który ma zastąpić obecne do tej pory monitory PM3 i PM4, zarówno w modelu D jak i modelu E wioslarzy Concepta. Dostępny będzie także w ergometrach wioślarskich SkiErg2 marki.

Monitor PM5 w wioślarzach zasilany jest na baterie. Ma również podświetlany wyświetlacz oraz bezprzewodowy monitoring tętna ANT + i Bluetooth Smart z kompatybilnym urządzeniem.

Concept 2 Monitor PM 5

Źródło

PM5 włącza się i podświetla w momencie, gdy użytkownik rozpoczyna trening i daje mu feedback w postaci takich informacji treningowych, jak dystans, prędkość, tempo, spalone kalorie i moc w Watach. Dane mogą być wyświetlane pojedynczo bądź grupowo, zarówno numerycznie, jak i w postaci różnych wykresów. Monitor ma zaprogramowanych wiele ciekawych funkcji, programów oraz gier w różnych językach. Za pomocą złącza USB można przetransferować dane do komputera – pozwala to na prowadzenie statystyk i śledzenie postępów. PM5 umożliwia także połączenie między kilkoma wioślarzami, zaopatrzono go również w technologie współpracujące ze smartfonami i tabletami. Read More »

W 2003 roku amerykańska firma Boflex wprowadziła na rynek treadclimbera, który jest połączeniem bieżni, orbitreka i stairmastera (stairmaster jest to symulator wchodzenia po schodach, spotykany w polskich klubach fitness, m.in. w tych należących do sieci Pure Heatlh). Hybryda stała się popularna, ponieważ pozwala niejako na wykonanie dwóch typów treningu w jednym. Tajemnica tkwi w nachyleniu – najnowsze modele pozwalają na ustawienie go nawet na 40% (a w tradycyjnych bieżniach jest to najczęściej około 12%).

Treadclimber

Treadclimbery Boflex znacznie różnią się od typowych bieżni – zamiast jednego pasa są dwa, stanowiące płozy. Mogą być  używane na płasko, w ruchu imitującym wchodzenie po schodach lub eliptycznym). Read More »

Ergometr wioślarski do użytku domowego może się nieco różnić od trenażerów wioślarskich z jakimi mamy do czynienia w fitness klubach. Te drugie mają zdecydowanie mocniejszą konstrukcję (co wiąże się z ilością użytkowników korzystających z maszyny i ich różnymi wymiarami i wagą). Jak zbudowany jest wioślarz?

Vision wioslarz AR700

 

Na zdjęciu widać trenażer wioślarski VISION FITNESS AR700

Na jego podstawie zamontowane jest siodełko, które podczas treningu przesuwa się po prowadnicy w przód i w tył. Kupując wioślarza należy zwrócić uwagę by siedzisko było stabilne i mocne, umieszczone najlepiej na łożyskach kulkowych, które nie zużyją się bardzo szybko. W korpusie maszyny zaś znajduje się system hamowania/oporu oraz przymocowane są wiosła (czyli albo ramiona wioślarskie wychylane na zewnątrz albo cięgna linowe, które mają zamocowany na końcu drążek). Jeżeli trenażer ma wbudowane wiosła drugiego typu, można urozmaicać trening ćwicząc na przykład w pozycji stojącej, a nawet leżącej. Przy wyborze wioślarza należy poza tym wziąć uwagę nośność urządzenia (wynoszącą od 90 do 200kg) – tylko wybór odpowiednio mocnego urządzenia zapewni stały komfort ćwiczeń bez ryzyka uszkodzenia maszyny. Read More »

Jednym z podstawowym kryteriów wyboru trenażera eliptycznego jest oczywiście cena. Rozpiętość cenowa trenażerwów jest naprawdę duża i zależy w większości od dostępnych w urządzeniach funkcji i programów.

  • 500-1500 PLN. W tym przedziale cenowym dostępne są najczęściej trenażery magnetyczne (regulowane pokrętłem). W większości nie jest to sprzęt markowy, dostępny głównie w marketach i na aukcjach internetowych (głównie te o cenie znajdującej się w dolnej części tego przedziału cenowego). Często ich naprawa jest droższa niż sama maszyna – dlatego odradza się stosowanie zasady „jak najtaniej” jeżeli celem jest nabycie orbitreka, który posłuży kilka lat – zwłaszcza, jeśli zamierzamy intensywnie korzystać z trenażera. Są wyposażone w komputery wskazujące podstawowe parametry: czas, prędkość pedałowania, puls. Przykładowymi, wartymi uwagi  modelami orbitreków w tej grupie cenowej są York Heritage X101 lub Kettler Calypso 600 7645-940.

Orbitrek York Heritsge X101 Read More »

Monitor PM3 to dobry partner w treningu – pozwala się zmobilizować, trzymać określonego programu i osiągać wytyczone cele. Jest to standardowy monitor w modelu D wioślarza Concept 2, zaprojektowany z myślą o prostej i intuicyjnej jego obsłudze.  Jest ona oparta w 100% na menu, nie trzeba zatem zapamiętywać żadnych skomplikowanych kombinacji klawiszowych. Możesz wcisnąć przycisk „Just Row” i rozpocząć wiosłowanie bez żadnych dodatkowych ustawień.

PM3 oferuje dużą różnorodność jednostek pomiaru oraz opcji ich wyświetlania, np.: na krzywej siły czy wykresie słupkowym. Można wybrać z menu trening o zapisanych wcześniej ustawieniach, można też ścigać się … z samym sobą, gdyż komputer w czasie rzeczywistym porównuje obecne wyniki do poprzednich. Dzięki kracie LogCard PM3 można bez problemu zapisywać wyniki swoich treningów, śledzić  poczynione postępy i przenosić dane treningowe na komputer PC lub Mac. Karta ta pozwala również zapisać w pamięci ulubione ustawienia treningowe.

Bardzo użyteczną funkcjonalnością jest ładowanie baterii monitora za pomocą… wiosłowania 🙂 Read More »