Wioślarze Concept2 znane są na całym świecie użytkownikom siłowni i klubów fitness. Od lat cieszą się renomą niedoścignionych wzorów trenażerów wioślarskich, którym konkurencja nieustannie, z różnym skutkiem stara się dorównać. Dostaliśmy możliwość przetestowania ich w domowych warunkach.

Model E złożony

Na pierwszy ogień poszedł Model E. Wbrew naszym obawom, złożenie wioślarza, dostarczonego w dwóch pudłach, wcale nie było trudne. Nasza rada, która może czynność rozpakowywania ułatwić – wyciągając szynę i siedzisko postarajcie się, by karton przy uchwytach był na zewnątrz, w przeciwnym wypadku będzie blokował zabezpieczający wioślarza styropian. Nasz model testowy składała kobieta (co jest nie bez znaczenia 😉 ). W zestawie są wszystkie śrubki, czytelnia instrukcja obsługi oraz śrubokręt. Wypakowanie i złożenie wioślarza przy kilkukrotnym sprawdzaniu „co i jak”, zajęło łącznie około 40 minut. Pierwsze wrażenie? Jaki wielki! Model E ma bowiem wymiary 240 x 60 x 90 cm, jest zatem nie tylko długi, ale i wysoki. Siedzisko znajduje się mniej więcej na wysokości kolan, więc wsiadanie i zsiadanie z urządzenia jest łatwe.

Pudło od Modelu E

Model E przed złożeniem

Umieszczono je na aluminiowej szynie (początkowo nieskazitelnej, jednak szybko pojawiają się na niej ślady po rolkach, na której umieszczono siedzenie; nie wpływa to oczywiście w żadnym stopniu na jakość użytkowania). Warto jednak od czasu do czasu przecierać szynę szmatką. Uchwyt jest bardzo ergonomiczny, ale dość twardy, więc jeśli macie przed sobą dłuższy trening, warto założyć rękawiczki treningowe, zwłaszcza, jeśli macie delikatne dłonie (nasza testerka po półgodzinnym, mocno intensywnym wiosłowaniu, stwierdziła bolesną obecność czterech odcisków). Przepuszczanie powietrza przez przepustnicę odbywa się dzięki niklowanemu łańcuchowi – jak zapewnia producent, niklowanie znacznie zmniejsza czas, jaki trzeba poświęcać na konserwację maszyny. Komputer PM5, o którym więcej napiszemy nieco niżej, umieszczony jest tak, że łatwo można do niego dosięgnąć oraz cały czas kontrolować parametry treningu. Można regulować też jego kąt nachylenia.

PM5

Regulacji (również bardzo prostej) podlegają też podnóżki. W ten sposób można dopasować dopięcie pasków tak, by pasowały do różnych typów i rozmiarów obuwia. Na zdjęciu widać porównanie, w jaki sposób paski przytrzymują stopy przy pozycji 5 i 2. W naszym odczuciu, dla obuwia w rozmiarze 39, pozycja 2 jest zdecydowanie lepsza.

Porownanie pozycji podnozkow

Po dokładnych oględzinach można było rozpocząć pierwsze testy.

Pomimo wysokości nie ma wrażenie rozchwiania i niestabilności, nawet podczas najintensywniejszych ćwiczeń. Ruch jest bardzo płynny, nie ma wrażenia „rwania” łańcucha przy pierwszej fazie ruchu. Poprzez regulację przepustowości powietrza zmienia się poziom oporu i jeśli duży opór połączymy z odpowiednią siłą wiosłowania, można spalić w krótkim czasie ogromną ilość kalorii. Powietrze wypływa z przepustnicy przez specjalny wywietrznik i jest kierowane na osobę ćwiczącą, przyjemnie chłodząc. Niestety, mimo zastosowania amortyzatora, który ma tłumić hałas, praca trenażera Concept 2 Model E wciąż jest bardzo głośna, zwłaszcza w przypadku dużej intensywności ćwiczeń. Naszym zdaniem jednak, sam komfort treningu i możliwości, jakie oferuje wioślarz, mocno pomniejszają wagę głośności. Może to jednak stanowić problem, jeśli ktoś podczas treningu chciałby słuchać muzyki czy oglądać „Dlaczego ja?” 😉 Może to również przeszkadzać, jeśli ktoś lubi ćwiczyć nocą, a nie chciałby przeszkadzać współdomownikom, zwłaszcza w mieszkaniach.

Jak już wspomnieliśmy, Model E wyposażono w komputer PM5. Jego wyświetlacz ma wymiary 8 x 8,5 cm, zaś samo rozmieszczenie elementów na ekranie daje wrażenie dużej przejrzystości i czytelności. Ponadto monitor jest wręcz banalnie prosty w obsłudze, nie ma potrzeby wcześniejszego wertowania instrukcji obsługi. Gdy włączymy monitor, widać na nim kilka napisów:

 • Just Row – wybierając tą opcję, po prostu zaczynamy wiosłować a na monitorze pojawiają się treningowe parametry
 • Select Wortkout – wybieramy program treningowy
 • Games – wybór gry, między innymi w ryby i rzutki
 • Memory – czyli przegląd statystyk treningowych, liczby mil/km przepłyniętych normalnie, w interwałach a także liczbę przeprowadzonych treningów
 • More Options – ten przycisk daje dostęp do dodatkowych funkcji i informacji.

Komputer PM5

Źródło zdjęcia

Wśród programów treningowych znajdziemy programy celowe, interwałowe, są też takie, które można ustawić samodzielnie (ta opcja bardzo nam się spodobała, gdyż lubimy interwały o bardzo różnej intensywności i czasie trwania). W dodatkowych opcjach znaleźć można także informacje o podstawowych funkcjach komputera (w języku angielskim).

Komputer PM5 ma możliwość podłączenia do androida i iPhone, zarówno przez kabel USC, jak i technologię Bluetooth Smart. Po ściągnięciu aplikacji ErgData uzyskujemy jakby drugi komputer PM5 na ekranie telefonu. Jest to o tyle ważne, ze dzięki temu możemy kolekcjonować informacje o swoich treningach nawet wtedy, gdy nie trenujemy w domu, ale np. na siłowni.

Ponadto poprzez kabel USB, PM5 można podłączyć do laptopa lub PC. Należy na nim zainstalować program Row Pro, by cieszyć się dodatkowymi opcjami treningowymi, bardzo ciekawie wizualizowanymi.

pobrane (3)-vert

Płyta

Broszura RowPro

Program RowPro oraz dokumenty w formacie pdf z instrukcjami znajdziecie na dołączonej do wioślarza – znajdziecie tam również instrukcje dotyczące prawidłowego ćwiczenia na Modelu E oraz przykładowe programy czy plany treningowe.

Plusy

 • Płynny ruch
 • Możliwość regulacji poziomu oporu
 • Poczucie stabilności
 • Wytrzymałość
 • Komputer PM5 z licznymi opcjami treningowymi
 • Bardzo czytelny wyświetlacz komputera
 • Intuicyjna obsługa

Minusy

 • Głośna praca
 • Twardość drążka – mogą zrobić się odciski
 • Wielkość * (co prawda wioślarza można złożyć, ale u osób z małymi pokojami może stanowić pewien problem)

Podsumowując – Model E to jeden z naszych zdecydowanych faworytów. Ma wszystko, czego można oczekiwać od wioślarza. Czytelny komputer PM5 powinien stanowić wzór dla tego typu urządzeń, zaś wysoka rama daje wrażenie dużej przestrzeni i swobody wiosłowania. W naszej ocenie model zasługuje na 9-9,5 / 10 punktów. Zdecydowanie polecamy!

Porównanie Modeli

 

Zobacz również: Tętno maksymalne  |  Tętno maksymalne  |  Tętno maksymalne  |  Tętno maksymalne

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało

Aby dodać komentarz musisz trochę pogłówkować: