Trenażer Concept2 Model D jest najlepiej sprzedającym się ergometrem wioślarskim na świecie. Spotkać go można w klubach wioślarskich, szkołach, boxach crossfit i klubach fitness. Model ten był nam znany z siłowni jeszcze zanim mieliśmy okazję przetestować go w domu. Wówczas jednak dostępny był z dużo wcześniejszym modelem komputera sterującego. W chwili obecnej każdy nowy Model D wyposażono w bardzo nowoczesny monitor PM5. Ale po kolei…

Concept2_D

Źródło zdjęcia

Concept2 Model D mogliśmy przetestować wraz Modelem E. Wymaga znacznie mniej starań przy rozkładaniu i montaż trenażera w całości (znów dokonywany przez kobietę), trwał nie więcej niż 15 minut. Wymagał on skręcenia i przymocowania przednich nóg oraz złożenia ze sobą dwóch części trenażera. Potrzebne do montażu narzędzia dołączone zostały do wioślarza.
 

 

 

 

Model D jest zdecydowanie niższy niż Model E, ale poza tym ich konstrukcja jest bardzo podobna. Stalowa, czarna rama jest bardzo elegancka, spodobały nam się wykończenia detali. Wiele osób krytykuje wioślarze Concept2 za nieco zbyt surowy wygląd, jednak naszym zdaniem sprawdziłyby się także w warunkach domowych (nawet w np. salonowej części loftu).


Wioslarz Concept2 Model D wysokosc

Zarówno ramię jak i kąt nachylenia komputera PM5 podlegają w Modelu D regulacji. Zwiększa to wygodę użytkowania, ponieważ można ustawić monitor na różnej wysokości.

Wioslarz Concept2 Model D ustawienia komputera

Po wstępnych oględzinach można było rozpocząć trening.

Model D to trenażer powietrzny. Wiosłując powodujemy przepływ powietrza przez przepustnicę. W zależności od stopnia jej przymknięcia zmienia się opór (regulujemy go z boku wywietrznika, w 10 stopniowej skali). Różnica między różnymi poziomami oporu jest bardzo odczuwalna, więc wioślarz sprawdzi się tak u osoby początkującej, jak i zaawansowanej.

Wioslarz Concept2 Model D przepustnica

Uwierzcie nam – nawet połowa skali połączona z mocnymi pociągnięciami drążka, wyciśnie z Was siódme poty. Sam drążek ma długość około 50 centymetrów i jest delikatnie wygięty w dół. Według danych producenta, odchyla się o ok 10 stopni, zapewniając lepszą, bardziej naturalną pozycję drążka. Mamy jednak pewne zastrzeżenia co do twardości drążka, ponieważ przy dłuższych wiosłowaniach, można nabawić się odcisków (warto więc zaopatrzyć się w rękawiczki).

Podnóżki można regulować, mamy więc wpływ na to, w którym miejscu paski przytrzymują stopy.

Podnózki2 poz 2

Ruch ergometru jest bardzo płynny – mowa tu zarówno o pracy cięgna, jak i wygodnego siedziska umieszczonego na aluminiowej szynie. Wyczytaliśmy, iż zamieszczony w kole amortyzator zmniejsza hałas, jednakże naszym zdaniem praca Modelu D wciąż jest dość głośna. Może to być problem, jeśli chcielibyście korzystać z wioślarza w mieszkaniu, w którym nie mieszkacie sami. Zwłaszcza, jeśli preferujecie ćwiczenia w godzinach wczesnoporannych lub późnowieczornych.

Wioslarz Concept2 Model D Trening

Przy treningu rewelacyjnie sprawdza się komputer sterujący PM5. Powinien być stawiany za wzór innym wioślarzom. Podświetlany, przejrzysty i bardzo intuicyjny w obsłudze. Do zestawu dołączona jest instrukcja obsługi, ale naszym zdaniem nawet bez niej można sobie z łatwością poradzić, przechodząc przez kolejne pozycje w menu.

Gdy włączymy monitor PM5, widać na nim kilka napisów:

 • Just Row – wybierając tą opcję, po prostu zaczynamy wiosłować a na monitorze pojawiają się treningowe parametry,
 • Select Wortkout – wybieramy program treningowy,
 • Games – wybór gry, między innymi w ryby i rzutki,
 • Memory – czyli przegląd statystyk treningowych, liczby mil/km przepłyniętych normalnie, w interwałach a także liczbę przeprowadzonych treningów,
 • More Options – ten przycisk daje dostęp do dodatkowych funkcji i informacji.

Komputer PM5

Programów treningowych jest całkiem sporo, zwłaszcza, ze oprócz standardowych (typu interwał na 500m czy trening na 10 km), są również takie, które zaprojektować można samodzielnie. Na pewno nie można narzekać na treningową nudę. Również samo wiosłowanie może być przedstawione na ekranie w postaci parametrów cyfrowych lub efektów wizualnych (różne wykresy – tą opcję można „przeklikać” naciskając na przycisk „Display”). Komputer zapamiętuje dane zbiorcze o treningach (pokazując też ich ilość). Jeśli zaś zaopatrzymy się w aplikację ErgData (współpracuje z nowszymi Androidami oraz iPhone’ami), to monitor można podłączyć do smartphone’a z aplikacją i w telefonie kolekcjonować bardzo dokładne dane treningowe. Taką kontrolę zapewnia też pamięć USB flash.

Jeszcze ciekawiej robi się, gdy na komputerze (PC lub przenośny) zainstalujemy program RowPro (dostępny wraz z dołączoną do zestawu płytą z wgranymi instrukcjami) i podłączymy do niego PM5, możemy wiosłować przy bardzo ciekawych, motywujących wizualizacjach. Naszym zdaniem tak ogromna gama funkcji działa naprawdę bardzo motywująco, gdyż zapewnia duże urozmaicenie treningów. Zwiększa to prawdopodobieństwo, iż naprawdę będziemy na wioślarzu ćwiczyć, i nie stanie się on kosztownym wieszakiem na ubrania.

pobrane (3)-vert

Po treningu wioślarza Concept2 Model D można rozłożyć na dwie części, ułatwia to jego przechowywanie.

Plusy

 • Wytrzymałość
 • Stabilna konstrukcja
 • Płynny ruch
 • Możliwość regulacji poziomu oporu
 • Komputer PM5 z bardzo licznymi opcjami treningowymi
 • Czytelny, podświetlany wyświetlacz komputera
 • Intuicyjna obsługa

Minusy

 • Głośna praca
 • Twardość drążka – mogą zrobić się odciski

Naszym zdaniem Model D to naprawdę niezły wybór. Jest solidny, wytrzymały i może posłużyć Wam na długie lata. Jeśli nie przeszkadza Wam głośna praca, to zdecydowanie polecamy! Ocenilibyśmy go na 8,5 -9 / 10 punktów, co jak sami musicie przyznać, jest notą bardzo wysoką.

Zobacz również: Concept2 Model E – recenzja  |  Trenażer wioślarski Waterrower Oak Recenzja  |  Jak wybrać trenażer eliptyczny?  |  York Fitness R-I 7000

 

 

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało

Aby dodać komentarz musisz trochę pogłówkować: