Gdy dostaliśmy możliwość wypróbowania i zrecenzowania ergometr wioślarski Waterrower Oak, zgodziliśmy się bez wahania. Już wcześniej model ten zwrócił naszą uwagę na zdjęciach – stylowy, designerski. Wioślarz Waterrower Oak

Waterrower Oak – Zdjęcie Producenta

Bardzo chcieliśmy przekonać się, jak wygląda na żywo oraz jak się na nim ćwiczy. Przywieziono go do domu jednego z członków naszego zespołu wraz z matą i złożono (wniesienie go oraz złożenie zajęło około 30 minut). W przeciwieństwie do wielu wioślarzy znanych nam z siłowni czy klubów fitness, ten ma wodny system hamowania. Oznacza to, że opór w nim wytwarzany jest nie za pomocą koła zamachowego, ale poprzez wodę. Wygląda to bardzo ciekawie. Wodę wlewa się do zbiornika za pomocą specjalnej, dołączonej do zestawu pompki. Na zbiorniku zaznaczona jest granica, powyżej której nie należy wody wlewać (jeśli się ją przekroczy, zbiornik może przeciekać, gdy ustawi się wioślarza w pozycji pionowej). Waterrower Oak Zbiornik Pomiar Wody

Waterrower Oak – Miarka z Poziomem wody w zbiorniku

Wygląd wioślarza Waterrower Oak robi wrażenie – dębowe drewno sprawia, że wioślarz doskonale komponuje się z pomieszczeniem i na pewno jest opcją wartą rozważenia przez osoby, które chciałyby mieć w domu sprzęt do ćwiczeń, ale obawiają się o zaburzenie stylowego wystroju wnętrza. Zajmuje powierzchnię 211 x 56 cm, zaś mata pod wioślarza ma wymiary 228 x 92 m. Mata zazwyczaj zapobiega nie tylko przesuwaniu się wioślarza w czasie pracy, ale również chroni przed ewentualnym porysowaniem podłogi. W przypadku Oaka między ramą a podłożem znajdują się specjalne, kauczukowe nóżki. Nie rysują podłogi i zapewniają, że wioślarz nie przesuwa się nawet na śliskiej powierzchni. Mata jest zatem akcesorium możliwym, ale nie koniecznym. Z przodu umieszczono kółka transportowe, dzięki którym przestawianie wioślarza po pokoju nie stanowi żadnego problemu. Z łatwością można ustawić go w pozycji pionowej, więc nawet przy ograniczonej powierzchni mieszkaniowej trzymanie w domu ergometru nie stanowi problemu, tak, jak często bywa w przypadku np. rowerów czy orbitreków. Oak Pionowo

W tle – wioślarz Oak ustawiony pionowo

Siodełko jest bardzo wygodne. Ułożyskowano je na 8 rolkach, przesuwających się po dwóch szynach, co zwiększa poczucie stabilności. Ruch siodełka po szynach jest płynny i niezbyt głośny, tym bardziej, że tory wyłożone sa tłumiącą hałas gumą.

Waterrower oak Siedzisko

Siodełko trenażera

Stopki mają paski podtrzymujące i możliwość regulacji długości, poprzez naciśnięcie umieszczonego w środku przycisku. Dolna część podpórek na stopy jest ruchoma, co ułatwia naturalny ruch stóp podczas wiosłowania (uniesienie pięt w fazie początkowej/końcowej). Uchwyt to prosty drążek pokryty pianką, ma on długość 40 cm. Według nas mógłby być odrobinę dłuższy, ale obicie go wspomnianą pianką sprawia, że nawet podczas długiego treningu nie ucierpią nasze dłonie. Specjalny, przymontowany do drążka pasek wprawia w ruch wiosło we wnętrzu zbiornika.

Waterrower Oak

Woda zaczyna krążyć po zbiorniku, szumiąc z umiarkowaną głośnością. Wiosłowanie daje przyjemne odczucia, a pół zbiornika wody jest w stanie zapewnić całkiem niezły opór. Wprawiona w ruch woda generuje opór nieco mniejszy niż na początku, dlatego zmniejszając tempo wiosłowania, zwiększa się opór.

Waterrower Oak zbiornik

Taśma napędowa, drążek i zbiornik z wodą

Z boku za podpórkami na stopy umieszczono komputer S4. Jego wyświetlacz ma wielkość 6,5 x 10 cm (szer. x wys.). Pojawiają się na nim parametry treningu. Samo włączenie monitora nie stanowi wielkiego problemu, natomiast uważamy, że powinien on być bardziej przejrzysty i intuicyjny. Cyfry są spore, natomiast trzeba wcześniej zaznajomić się z układem monitora, by wiedzieć, która wartość odnosi się do czego. Umieszczenie go z przodu też pewnie dodałoby mu czytelności.

Waterrower Oak Komputer S4 2

Komputer sterujący S4

W lewym górnym rogu widać częstotliwość wiosłowania (ilość pociągnięć na minutę), może tam się też pojawić mniejsza cyfra z wartością tętna. Pomiar tętna jest możliwy dzięki pasowi Polar, ale należy najpierw dokupić specjalny odbiornik, którego cena jest niestety dość wysoka. Z prawej zaś widać średnią intensywność, która może być przestawiona w kilku różnych jednostkach (metry na sekundę, mile na godzinę, minuty potrzeba do przepłynięcia 500 m lub 2 km, moc w watach lub ilość spalanych w minutę kalorii). W środku jest wykres stref, można zatem określić docelowy przedział intensywności, częstotliwości lub tętna i na wykresie widać, czy jest się w górnej czy dolnej części przedziału.

Na dole pojawia się zaś czas trwania (rzeczywisty lub prognozowany, jeśli wybraliśmy program celowy na określony dystans), program oraz dystans (rzeczywisty lub prognozowany, jeśli ustawi się program celowy na określoną ilość czasu). Przycisków jest 9 i są na tyle duże, że przełącza się je dość swobodnie. Komputer S4 nie jest jednak w naszym odczuciu zbyt prosty w obsłudze, przynajmniej nie na początku. Należy spędzić trochę czasu z instrukcją obsługi (tylko w języku angielskim) i nauczyć się ustawień programów metodą prób i błędów.

Waterrower Oak Komputer S4

Komputer sterujący S4

Nieco lepszą sytuację mamy, gdy podłączymy komputer S4 do PC czy laptopa przez złącze USB. Korzystaliśmy z jednej z aplikacji dedykowanych S4 – WaterCoach F.I.T. Interfejs jest może prosty, ale za to przejrzysty. Można korzystać z programów treningowych i przeglądać historię swoich osiągnięć. Do komputera dedykowana jest też aplikacja We-Row, która ma jednocześnie stanowić miejsce łączące użytkowników wioślarzy. Niestety, znaleźliśmy tylko informację, iż aplikacja będzie dopiero dostępna, więc nie mogliśmy jeszcze jej przetestować.

Waterrower Oak Komputer

Monitor S4 podłączono do laptopa. Na zdjeciu – uruchomiona aplikacja WaterCoach F.I.T.

Waterrower Oak Komputer 2

Plusy

 • Wygląd – eleganckie, designerskie wykonanie
 • Stabilne, ergonomiczne siedzisko
 • Płynny ruch siedziska
 • Dość wygodny uchwyt
 • Wygodne podpórki
 • Przyjemny szum wody
 • Możliwość ustawiania w pionowej pozycji

Minusy

 • Mało czytelny i mało intuicyjny w obsłudze komputer
 • Instrukcje tylko w języku angielskim
 • Brak możliwości zmiany oporu w czasie treningu inaczej niż przez zmianę prędkości
 • Zestaw do pomiaru tętna trzeba dokupić osobno i jest dość kosztowny

W naszej ocenie wioślarz ma ocenę mocne 8 / 10. Można na nim co prawda wykonać całkiem przyjemny trening, w dodatku angażujący bardzo wiele partii mięśniowych, ale jest to raczej wioślarz dla amatorów aktywności fizycznej niż dla profesjonalnych sportowców. Ocenę zaniża przede wszystkim komputer S4, który pozostawia sporo do życzenia.

 

Zobacz również: Trenażer Wioślarski Concept2 Model E  |  Ergometr Wioślarski Concept2 Model D  |  Monitor PM5 w wioślarzach Concept2

 

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało

Aby dodać komentarz musisz trochę pogłówkować: